Nowoczesne metody leczenia zębów
LASER
Zabieg bezbolesny, a także niesłyszalny – polega na opracowywaniu nawet bardzo głębokich ubytków tkanek zęba. Po jego użyciu powierzchnia zęba jest całkowicie przygotowana do kolejnych zabiegów, jednak z reguły jest to metoda czasochłonna, która wymaga od lekarza dużej precyzji. Musimy uważać, gdyż leczenie laserowe nie nadaje się do usuwania niektórych niedoskonałości takich jak np. wypełnienia kompozytowe.
.
BOROWANIE
Jest to metoda najczęściej wybierana przez pacjentów z dwóch powodów. Borowanie ma największą skuteczność oraz jest tańsze niż nowe metody leczenia. Jednakże wielu pacjentom zabieg źle się kojarzy. Wszystko to przez wiertło, które wycina zmiany próchnicowe z wielką prędkością. Ta metoda jest ciągle rozwijana przez naukowców, aby była jeszcze bardziej skuteczna i zupełnie bezbolesna.
.
ŻEL
Ta młoda metoda jest na rynku zaledwie 10 lat. Jest to alternatywa dla borowania. Na próchnicę lekarz nakłada żel, który zmiękcza chorą powierzchnie, a następnie dzięki specjalnemu narzędziu lekarz usuwa zakażoną tkankę. Po zabiegu ząb jest przygotowany na założenie opatrunku lub plomby. Jedyną wadę jaką posiada żel, jest fakt, że będzie nieskuteczny na większą i bardziej rozległą próchnice. Inną trudnością jest fakt, iż żel nie jest w stanie dotrzeć w trudno dostępne miejsca, więc leczenie głębokich przestrzeni może okazać się nieskuteczne.
.
ABRAZJA
Przy leczeniu tą metodą wykorzystywana jest zamiast wiertła specjalna dysza, która pod wysokim ciśnieniem za pomocą tlenku glinu precyzyjnie usuwa próchnicę z tkanki zęba. Cały zabieg jest bardzo szybki. Abrazji powietrznej używa się do usuwania starych plomb i oczyszczania tkanki zęba. Podobnie jak z żelem, może pojawić się problem przy bardzo rozległej próchnicy lub w trudno dostępnych miejscach. W takim wypadku najlepiej będzie zastosować metody tradycyjne.
.
PLOMBY I KORONY
Najczęściej stosowaną metodą jest założenie wypełnień, inaczej plomb. Po zabiegu borowania, lekarz wypełnia oczyszczoną jamę odpowiednim materiałem, aby wzmocnić strukturę zęba. Zazwyczaj jest to materiał wykonany z żywicy kompozytowej, ale zdarza się również, że lekarz używa srebra lub złota do ubytków w tylnych zębach. W przypadku poważniejszej sytuacji, takiej jak bardzo duża próchnica lub niemalże całkowite wyniszczenie struktury zęba lekarze zalecają założenie korony. Przy tego typu metodzie lekarz próbuje uratować pozostałości zęba. Po wyleczeniu go nakłada korony.
.
LECZENIE KANAŁOWE
Jeżeli uszkodzony ząb nie może zostać wyleczony dotychczas wymienionymi metodami, dentysta stosuje leczenie kanałowe. Dzieje się tak, gdyż próchnica przedostaje się przez warstwę ochronną zęba i osadza się w zębinie. Może to spowodować uszkodzenie nerwów w korzeniu. Dzięki tej metodzie usuwany jest uszkodzony nerw oraz pobliskie tkanki lub lekarz wyjmuje miazgę i stosuje uszczelnienie endodontyczne w puste miejsce. Jeśli podczas zabiegu zbyt duża część zęba zostanie utracona, lekarz może podjąć decyzję o założeniu korony na leczony ząb.
.
USUNIĘCIE ZĘBA
Usunięcie zęba jest to ostatnia deska ratunku, gdy żadna z metod nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Zabieg ten wykonuje się gdy jest ryzyko przedostania się próchnicy do kości szczękowej. Zęby z łatwym dostępem zostają usunięte bez konieczności wykonywania nacięć ani znieczulenia ogólnego. Po usunięciu zęba w puste miejsce może zostać założony implant lub proteza.
.
Regularne mycie zębów codziennie 2 lub 3 razy przez dwie minuty i systematyczne przeglądy stomatologiczne powinny zapewnić Tobie i Twoim zębom zdrowy i piękny wygląd.
Zapraszamy serdecznie do naszych gabinetów. Dokonamy przeglądu, zaproponujemy optymalne zabiegi, przywrócimy piękny i zdrowy uśmiech.